شبیه سازی یک سیستم کاهنده کاتالیستی انتخابی (Selective Catalytic Reduction) با فلوئنت

شبیه سازی یک سیستم کاهنده کاتالیستی انتخابی (Selective Catalytic Reduction) با فلوئنت

در این مثال آموزشی، نحوه تحلیل یک سیستم کاهنده کاتالیستی انتخابی (Selective Catalytic Reduction) و یا همان سیستم SCR آموزش داده شده است.

از این سیستم نوین در صنعت خودروسازی و درجهت کاهش آلایندگی و کاهش تولید NOx در وسایل نقلیه مورد استفاده قرار می گیرید. اغلب از آمونیاک برای واکنش دادن با NOx در کاتالیست استفاده می شود زیرا دمای اگزوز در خودروهای دیزل پایین تر است. به هر حال به علت حفط ایمنی و سهولت در ذخیره سازی، از محلول اوره-آب مورد استفاده قرار می گیرید. این محلول به گازهای داغ خروجی اگزوز و قبل از SCR پاشیده می شود. این محلول بعد از پاشیده شدن به صورت قطرات اتمایز شده تبدیل خواهد شد و سپس تبخیر و تجزیه و هیدرولیز می گردد تا یک مخلوطی از آمونیاک، اسید ایزوسیانیک، آب، اکسیژن و … را تشکیل دهد. این مخلوط با NOx در سیستم SCR واکنش داده و باعث کاهش مقدار آلایندگی خودرو می گردد.

توانایی SCR معمولا با توجه بازده آن در NOx زدایی از گازهای اگزوز مورد ارزیابی قرار می گیرد. این پارامترها شدیدا به دمای گازهای اگزوز و مقدار غلظت Nox ، کیفیت مخلوط (تابعی از پاشش اوره و نرخ تجزیه آن) وابسته است.

در این مثال تمامی مراحل سیستم SCR در نرم افزار فلوئنت به صورت سه بعدی مورد تحلیل قرار گرفته است. در این مجموعه فایل PDF آموزش مرحله به مرحله و همچنین فایل شبکه آن موجود می باشد.

دانلود پروژه

رمز فایل: www.cfdiran.ir
 

عضویت در خبرنامه سایت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مطالب ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

 

یک دیدگاه برای “شبیه سازی یک سیستم کاهنده کاتالیستی انتخابی (Selective Catalytic Reduction) با فلوئنت”

  1. maryam گفت:

    ممنونم از مثال ارزشمند شما

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *