کد MATLAB برای آزمایشکاه PIV

کد MATLAB برای آزمایشکاه PIV

اندازه گیری مشخصات جریان با استفاده از تصویر برداری لحظه ای از آن که به آن Particle Image Velocimetry و یا همان PIV گقته می شود, به عنوان یک ایزار تجربی کارآمد در تحلیل جریان های سیال مورد استفاده قرار میگیرد. اصول کار این روش آن است که ابتدا با استفاده از یک دوربین مخصوص و در یک لحظه دلخواه از یک جریان سیال تصویربرداری می شود و سپس با استفاده از تکنیک های پردازش تصویر، مشخصات جریان در آن لحظه خاص نظیر بردارهای سرعت، مقدار آشفتگی و یا حتی دمای سیال استخراج می شود.

در مقطع کارشناسی ارشد و در رشته های مکانیک، هوافضا و حتی مهندسی شیمی و نفت، آزمایشکاه PIV به صورت یک درس اختیاری ارائه می شود که در آن مشکل اصلی در نوشتن کد پردازش تصویر با نرم افزار MATLAB است و معمولا نیاز به صرف وقت و زمان زیادی است.

در اینجا یک پکیج نرم افزاری با MATLAB قرار داده شده است که تمام کارهای پردازش تصویر و … را برای هر عکس PIV انجام می دهد. این مجموعه توسط William Thielicke and Prof. Dr. Eize J. Stamhuis تهیه و تنظیم شده است. از مزایای اصلی این مجموعه، دارا بودن بک رابط گرافیکی بسیار جالب و کامل و همچنین فایل PDF آموزشی است.

امیدواریم این مجموعه بتواند برای دانشجویان و یا حتی صنعتگران مفید واقع شود.

 PIVlab_

 

PIV Lab

دانلود مجموعه نرم افزاری PIV Lab

[restrict paid=true]

رمز فایل: www.cfdiran.ir

[/restrict]
 

عضویت در خبرنامه سایت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مطالب ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

 

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *