محاسبه نیرو و گشتاور در هر گام زمانی در نرم افزار فلوئنت به کمک UDF

محاسبه نیرو و گشتاور در هر گام زمانی در نرم افزار فلوئنت به کمک UDF

به طور کلی در شبیه سازی بسیاری از مسائل وابسته به زمان نظیر توربین های بادی، آگاهی داشتن از نیروها و گشتاور وارده بر قسمت های متحرک در زمان های مختلف، مورد نیاز می باشد و معمولا محققان تمایل دارند اندازه و جهت نیرو و گشتاور وارده را در هر لحظه داشته باشند. در نرم افزار فلوئنت متاسفانه نمی توان این مقادیر را به صورت مستقیم خروجی گرفت و می بایست در هر گام زمانی اطلاعات را ذخیره نمود و در قسمت محاسبه نیروها، مقدار آن­ ها را مشاهده نمود.

در این مطلب قصد داریم به کمک یک UDF این مشکل را برطرف سازیم. به کمک این UDF می توانید تمام نیروها و گشتاورها را در هر گام زمانی در یک فایل تکست ذخیره نمود و تمام پس پردازش های لازم را روی آن انجام داد.

برای این کار از ماکروی DEFINE_EXECUTE_AT_END استفاده می نمایم. در ادامه یک UDF نمونه بسیار ساده برای محاسبه نیرو و گشتاور به یک ایرفویل نوشته شده است که تمامی کاربران در تمامی سطوح بتوانند از آن بهره مند شوند. در آن از دستورات ذیل استفاده شده است:

[restrict paid=true]

  • Get_Domain
  • Lookup_Thread
  • Compute_Force_And_Moment
  • fopen , fprintf , fclose (for Export to text file)

در این کد در قسمت  Face_airfoil_1 = Lookup_Thread(domain,12) شماره 12 همان ID ایرفویل در قسمت boundary condition نرم افزار فلوئنت است  و همچنین مختصات مرجع محاسبه گشتاور (x,y,z) را نیز در قسمت CG_Axis[0] = 0.0 و CG_Axis[1] = 0.0 و CG_Axis[2] = 0.0 وارد نمایید که در این کد برای نمونه همان 0 و 0 و 0 در نظر گرفته شده است.

شما می توانید این UDF را از طریق لینک زیر به طور کامل دانلود نمایید:

دانلود UDF

رمز فایل: www.cfdiran.ir

[/restrict]
 

عضویت در خبرنامه سایت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مطالب ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

 

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *