شبیه سازی سقوط یک جعبه دوبعدی در آب

شبیه سازی سقوط یک جعبه دوبعدی در آب

حجم سیال یا Volume of Fluid) VOF) مدلی است که می تواند دو سیال غیرآمیختنی را در کنار هم تحلیل کند و به همین دلیل مثال هایی که با این مدل تحلیل می شوند در گروه جریان های دو فازی قرار می گیرند. روش کار این مدل این است که مجموعه ای از معادلات مومنتوم را برای هر دو سیال حل می کند و اینگونه میزان حجم هر سیال را در زمان های مختلف دنبال می کند. مسائل عمده ای که از این روش قابل شبیه سازی هستند عبارتند از: اثرات روی جت سیال، حرکت حباب های بزرگ در مایعات (حباب های ریز با این روش قابل شبیه سازی نیستند)، شبیه سازی حرکت مایعات بعد از شکست سد، تحلیل سطح آزاد مایع (سطح مشترک بین هر مایع یا گاز) به صورت پایا یا وابسته به زمان.

مثالی که در این بخش می خوانید عبارت است از شبیه سازی سقوط یک جعبه تحت وزن خودش در آب که توسط مدل VOF در نرم­ افزار FLUENT شبیه سازی شده است. در این مثال سرعت و شتاب جعبه، متناسب با وزنش، از طریق یک  ( UDF) محاسبه می گردد. شکل صورت مسئله اینگونه می باشد:

Box-Falling

جعبه در شبکه ایجاد شده (grid) مطابق شکل زیر به حرکت در می آید تا به فصل مشترک آب و هوا برسد. برای حرکت دادن این جعبه از شبکه متحرک (Dynamic Mesh) استفاده شده است. تا قبل از برخورد جعبه به فصل مشترک آب و هوا تنها نیروی جاذبه وجود دارد اما بعد از برخورد، نیروی شناوری (buoyancy)  نیز به آن وارد می شود.

Box-Falling_mesh

نتایج حاصل از این شبیه سازی به صورت زیر می باشد:

Box-Falling_res
 

عضویت در خبرنامه سایت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مطالب ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

 

4 دیدگاه برای “شبیه سازی سقوط یک جعبه دوبعدی در آب”

 1. مهدی گفت:

  سلام
  در مورد شبیه سازی سقوط یک جعبه دوبعدی در آب بیشتر توضیح بدهید ممنون میشم.

 2. m گفت:

  لطفا افتادن یک قطره آب داخل آب را هم مثال بزنید.

 3. وحید گفت:

  عرض سلام و احترام

  همونطور که در خصوص شبیه سازی موج در مثال قبل عرض کردم واقعا کار بی نظیری انجام دادین و بسیار امید وار کننده است که اینطور اطلاعات را منتشر می کنید.
  در مورد این مثال راهنما و فایل های مساله از کجا قابل دسترس هست.
  باتشکر

 4. hamed گفت:

  سلام لطفا راجب به نحوه مدل سازی و ران در فلئنت بیشتر توضیح دهید.
  و اگر ممکنه فایل های خودتون رو به اشتراک بگذارید

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *