شبیه سازی و تحلیل سیستم تهویه(HVAC) توسط نرم افزار FLUENT

شبیه سازی و تحلیل سیستم تهویه(HVAC) توسط نرم افزار FLUENT

نرم افزار فلوئنت این قابلیت را دارد که تحلیل سیستم تهویه ساختمان، کارخانه، خودرو و غیره را انجام دهد. البته نرم افزار محیط خاصی را به این منظور اختصاص نداده است اما از آنجا که این تحلیل در واقع یک مسئله انتقال حرارت است، تمامی ابزار لازم برای شبیه سازی آن در نرم افزار وجود دارد.

مثالی که در زیر می خوانید تحلیل سیستم تهویه یک شرکت می باشد. دیوار روبرویی همانطور که در شکل زیر مشاهده می شود قسمت پذیرش است که از کف تا سقف از شیشه ساخته شده است. در طبقه دوم نیز یک قسمت از سقف برای نور گیری از شیشه ساخته شده است. در این مثال بار حرارتی که در وسط یک روز تابستانی بر این شرکت اعمال می شود بررسی شده است. نرم افزار این قابلیت را دارد تا گرمای نور خورشید را در مکان ها و زمان های مختلف اندازه گیری کند. دمای اتاق ها و دفاتر کناری با یک سیستم خنک کننده  در دمای 20 درجه سانتی گراد ثابت نگاه داشته شده است. بنابراین گرما از طریق دیوار های داخلی به این اتاق ها منتقل می شود. قسمتی از گرما همچنین به زمین منتقل می شود. از آنجا که پی ساختمان سیمانی است دمای آن ثابت فرض می شود. هوای بیرون متعادل و 25 درجه در نظر گرفته شده است. یک دستگاه خنک کننده نیز در پشت میز منشی قرار دارد.

HVAC_1

نتایج تحلیل به صورت کانتورهای دما ارائه شده اند:

HVAC_2

همچنین میزان تابش نور نیز در قسمت نتایج قابل مشاهده است. شکل زیر نشان دهنده میزان گرمای تابشی است که به دیوار جلو اعمال شده است.

HVAC_3

<strong>دریافت پروژه</strong>

برای آگاهی از نحوه دریافت پروژه، با ادرس ایمیل info@CFDiran.ir مکاتبه نمایید.
 

عضویت در خبرنامه سایت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مطالب ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

 

2 دیدگاه برای “شبیه سازی و تحلیل سیستم تهویه(HVAC) توسط نرم افزار FLUENT”

  1. عمران احمدی گفت:

    با سلام من میخواستم پروژه ای شبیه کار شما انجام دهم برای یادگیری و کار کلاسی خواستم اگ زحمتی نیست فایلتون رو دریافت کنم با تشکر

  2. علی گفت:

    با سلام
    جهت اموزش فلوئنت برای انجام پایان نامه می خواستم از فایل که در بالا قرار دادین استفاده کنم لطفا امکان شو فراهم کنید.
    ممنون

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *