بررسی اثرات جت خروجی موشک (پدیده Plume) بر روی پسای قاعده

بررسی اثرات جت خروجی موشک (پدیده Plume) بر روی پسای قاعده

مقدمه

جریان خروجی از نازل خروجی موشک ها و هواپیماها، شامل گازهای داغ (گاهی با درصد کمی ذرات جامد) و با سرعت زیاد است. این جریان که شبیه تخلیه یک جریان جت در جریانی موازی است، به اصطلاح پلوم نامیده می شود.

برای دهه ها، اگرچه تلاش های عمده ای برای توسعه پیکره­ بندی موشک­هایی با سطح تراست خیلی بالا درسطح مقطع محدود، انجام شده است، هنوز مشکلات آیرودینامیکی مختلفی در رابطه با موشک ها باقی مانده است.این مطلب به این خاطر است که این موشک­ها فیزیک به شدت پیچیده ای دارند. این پیکربندی ها، یک پلوم جت Under-expanded در بالا در پایین دست جریان خروجی از نازل دارند، به قسمی که اثرات متقابل قابل ملاحظه ای مابین پلوم خروجی و جریان آزاد نزدیک به دم جسم وجود دارد. جدایش لایه مرزی و ممان های انحرافی سمتی و طولی که از این اثرات متقابل نتیجه می شوند، می توانند اثرات عمده ای روی پایداری و کنترل موشک داشته باشند. تداخل پلوم، به صورت شماتیک که در شکل زیر تصویر شده است، پدیده بسیار پیچیده ای است که موج انبساطی برآمدگی، به طور مؤثری باعث تولید یک گوشه‌ی فشاری برای جریان مافوق صوتی در نزدیکی دنباله‌ی موشک می‌شود.

مشابه با اثر متقابل لایه مرزی-موج ضربه­ای مادون صوت با جدایش، سیستم موج، از یک موج ضربه ای با موج های انبساطی در پایه موج ضربه ای تشکیل شده است. جدایش القا شده توسط موج ضربه ای، نزدیک دم موشک که بالک ها به صورت قائم قرار گرفته اند، می تواند یک اثر معکوس بر کنترل داشته باشد. مشخصه های جریان، در طول پرواز با سرعت های نرمال و نیز در هنگام پایین آمدن، ذاتا غیر خطی و به شدت ناپایدار هستند. به خصوص، فشارهای استاتیک بالای ناپایا در ناحیه جدایش نزدیک لبه فرار جسم، می­تواند باعث نیروی نامتوازن روی موشک شود. بنابراین کنترل جدایش القا شده توسط موشک، یکی از مراحل بسیار مهم برای طراحی موثر موشک ها و وسایل پروازی است.

صورت مسئله

در این پروژه، یک موشک مافوق صوت در اعداد ماخ پروازی مختلف در نظر گرفته شده است و اثرات سرعت جت خروجی و همچنین تغییرات هندسی بر روی انتهای موشک جهت کاهش نیروی پسا مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است. در ادامه کانتورهایی از حالت های مختلف نمایش داده شده است.

شبکه تولید شده

شکل کامل دامنه محاسباتی

نمایی از شبکه محاسباتی در انتهای موشک

نتایج نمونه

کانتور عدد ماخ در نسبت فشار های مختلف

بررسی اثر عدد ماخ پروازی بر روی شکل گیری پلوم در نسبت فشار معین

 

دریافت پروژه

برای آگاهی از نحوه دریافت پروژه فوق، با ادرس ایمیل info@CFDiran.ir مکاتبه نمایید.
 

عضویت در خبرنامه سایت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مطالب ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

 

5 دیدگاه برای “بررسی اثرات جت خروجی موشک (پدیده Plume) بر روی پسای قاعده”

 1. حسین اصلان بیکیان گفت:

  با عرض سلام درخواست دریافت این پروژه را دارم.

 2. محسن قرایی گفت:

  سلام
  برای بررسی بیشتر موضوع و ادامه بحث نیاز به فایل پروژه دارم
  در صورت ادامه دادن مطلب به شما اطلاع داده می شود
  با تشکر قرایی

 3. yasin گفت:

  با عرض سلام درخواست دریافت این پروژه را دارم.

 4. حسام گفت:

  درخواست دریافت پروژه را دارم با تشکر

 5. بهزاد گفت:

  با عرض سلام
  تقاضای دریافت این پروژه رو دارم

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *