بررسی عددی اندرکنش امواج اختلالی با موج ضربه ای

بررسی عددی اندرکنش امواج اختلالی با موج ضربه ای

با استفاده از خطی‌سازی معادلات حاکم بر جریان سیال می‌توان نشان داد که در حالت کلی اختلالات در جریان به سه دسته آنتروپی، چرخشی و صوتی تقسیم می‌شوند.

اختلالات آنتروپی و چرخشی که به ‌ترتیب شامل اختلالات چگالی در فشار ثابت و بخش چرخشی اختلالات سرعت هستند، با سرعت جریان منتشر می‌شوند. در حالی که اختلالات صوتی شامل اختلالات فشاری، اختلالات آیزنتروپیک چگالی و بخش غیرچرخشی اختلالات سرعت بوده و با سرعت صوت نسبت به جریان در جهات مختلف منتشر می‌شوند. این میدان‌های اختلالی از حل دستگاه‌های خطی مجزا قابل محاسبه هستند که تنها حول نقاط مرزی به یکدیگر پیوسته‌اند. هر یک از این اختلالات در عبور از موج ضربه‌ای در جریان بالای‌صوت موجب تقویت و تولید هر سه گونه موج اختلالی مذکور می‌شوند دشواری انجام آزمایش‌های تجربی در این مسائل میدان وسیعی را برای روش‌های تحلیلی و عددی باز کرده‌است.

در این تحقیق، بررسی تحلیلی و عددی اندرکنش اختلالات جریان آزاد با موج ضربه‌ای در راستای خط سکون، در جریان مافوق‌صوت ارائه شده‌است. برای این منظور، از حل مستقیم معادلات اویلر یک‌بعدی ناپایا توسط یک الگوریتم تفاضل‌ محدود فشرده مرکزی با دقت مرتبه چهارم در مکان و انتگرال‌گیری زمانی مرتبه چهارم به‌همراه برازش موج‌ ضربه‌ای استفاده شده‌است. اثر برخورد اختلالات صوتی با موج ضربه‌ای با افزودن یک موج صوتی تک‌بسامد به جریان آزاد پایه انجام گرفته‌است. هم‌چنین حل تحلیلی این اندرکنش با استفاده از خطی‌سازی معادلات حاکم و با فرض جریان یکنواخت پایین‌دست موج ضربه‌ای به‌دست آمده‌است.

——————————————————————————–

Shock Wave and Perturbation Interaction

<strong>دانلود فایل آموزشی</strong>

رمز فایل: www.cfdiran.ir

 

 

 

 

 

 

 

 
 

عضویت در خبرنامه سایت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مطالب ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

 

3 دیدگاه برای “بررسی عددی اندرکنش امواج اختلالی با موج ضربه ای”

  1. arman گفت:

    با سلام
    به نظر می رسد لینک دانلود مشکل پیدا کرده است
    با سپاس

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *